LOST IN WILDERNESS

“The Lost in Wilderness” programı ekiplerin beyin fırtınası ve ikna kabiliyetlerini kullanacakları, her takımın uçak kazası sonrası geriye kalan 15 materyal limiti altında hayatta kalma planlarını tasarladıkları bir ekip egzersizidir.  

Takımlara tatilde balık tutmak için Kanada bölgesinde uçuş yapan dört kişilik ekibin bir parçası oldukları söylenir.

Yolculuk sırasında uçaktaki bir arızadan dolayı motor durur, kaza sonrası da pilot hayatını kaybeder…                                                        Pilottan aldıkları en son bilgiye göre de uçak rotasındadır ve varacakları destinasyona yalnızca 20 dakikalık yolları kalmıştır. Hızlarını bilmeleri hedefe ne kadar yakın olduklarını bilmelerinde onlara ışık tutar.

Takımların amacı hedeflerine ulaşacak bir yol planlamalarıdır. Ancak zaman sınırlı - yalnızca karar vermek için 20-30 dakika zamanları var. 

Uçağın yanında mı kalıp yardım beklemeliler, ya da vahşi dünyaya yanlarında su, yiyecek, harita ve pusula olmadan adım atarak risk mi alacaklar? Almaları halinde gerek problemleri gerekse de riskleri nasıl yönetecekler?

Takımlar mevcut durumu analiz etmeli ve özetlemeli; seçenekleri listelemeli ve bir plan üzerinde birlikte karar vermelidir. 

Bu yaşayarak öğrenme çalışmasında liderlik ve kararlılık başarının temel anahtarlarıdır.